BABY FOOD

COCONUT MILK / KOKOSOVÉ MLÉKO

23.6.16

Dříve jsem znala využití kokosové mléka pouze do teplé kuchyně a nebo do piňa kolády :D Ale od doby, co jsem vyřadila kravské mléko, se stalo kokosové mléko mou každodenní součástí :) Toto domácí kokosové mléko přidávám do smoothie, do vaření, do kávy, do paleo kaší či ho jen tak usrkávám. I když mám moc ráda kupované AROY-D kokosové mléko, které je vážně výtečné!! tak toto domácí se tomu naprosto blíží - pouze záleží na poměru vody ku kokosu, který zvolíte. Pokud srovnáme náklady - litr kokosového mléka AROY-D či Alpro kokosového nápoje (ten ale obsahuje také řýži a další přídavky, takže jeho chuť se domácímu nevyrovná) vychází zhruba na 70-90 Kč. Kdežto litr domácího kokosového mléka se rovná nákladům jednoho celého kokosu (většinou stojí kolem 20 Kč) a nebo 150g (cca 1 hrnek) strouhaného kokosu. Pokud zvolíte strouhaný kokos, určitě si dejte pozor na jeho kvalitu :) protože není kokos jako kokos. Pro mléko je potřeba vláčný a "mokrý" kokos, který je nabitý tuky. A to jednoduše poznáte, pokud ho ochutnáte. Mně se osvědčila značka Country Life a jejich bio kokos. Z jejich sáčku udělám cca 1,5 mléka ;) 

Domácí kokosové mléko můžete přidat i do příkrmů svým dětem. Je vhodné již od 6 měsíců. Já dělám Lauře často dopoledne ke svačině hustá smoothie a právě toto domácí kokosové mléko do něho často přidávám. 

A teď ta nejdůležitější věc. Prosím, neberte to jako reklamu, ale já se prostě úplně zamilovala do tohoto mlékovače, takže se o něj s vámi jednoduše musím podělit :)))) Dělám v něm všechna rostlinná mléka (makové, toto kokosové, mandlové a jiná oříšková..). A nejlepší na tom celé je, že je zapotřebí jen ruční mixér, který má doma téměř každý.. Navíc zašpiním jenom ten mlékovač a žádné jiné nádobí. Jednoduše v něm kokos, mák, ořechy, mandle necháte namočit, ořechy v něm po odmočení i jednoduše propláchnete a rovnou mixujete s čistou vodou. Doporučuji mixovat alespoň 2 minuty na nižší stupeň (muxuju na 2. stupeň z 5). Pak se jen protlačí všechna tekutina přes sítko a je to. Drť se dá dál použít např. do buchet místo mouky, stačí nechat drť proschnout a pak rozmixovat na mouku. ;)))
No a abyste viděli, že nelžu, tak jsem vám natočila video, abyste viděli, jak je to strašně snadné!!! Snad se vám bude líbit. 
Mlékovač koupíte zde

Serving: 1 liter
Soak time: 2 hours
Prep time: 2 mins
Ingredience:
1 hrnek strouhaného kokosu nebo jeden čerstvý kokos
4 hrnky čisté vody - já používám doma filtrovanou
mlékovač/plátýnko/pytlík na rostlinná mléka

Postup:
Namočte jeden hrnek kokosu do 4 hrnků vody a nechte namáčet 2 hodiny. Pak mixujte na nižší stupeň nejméně 2 minuty a protlačte přes sítko mlékovače. Bez použití mlékovače: Mixujte kokos s vodou v mixéru alespoň 2 minuty a pak celou směs protlačte přes pytlík na výrobu mléka nebo plátýnko. Je potřeba tekutinu pořádně ručně vymačkat.  

Míša
>>>>>>><<<<<<<
This homemade coconut milk is suitable also for babies from 6 months old. I often use it for Laura's morning smoothie. ;)

Ingredients:
1 cup shredded coconut or 1 fresh coconut
4 cups water - I use the filtered one

Directions: 
Let soak coconut into water for 2 hours. Then blend it for at least 2 minutes at lower level. Push it through sifter and that is all :))
Enjoy it 

xoxo, Michaela  

You Might Also Like

0 komentářů