PALEO

ACAI SMOOTHIE BOWL / SNÍDAŇOVÁ ACAI MISKA

26.4.16

Smoothie si sem tam dopřávám, abych si zpestřila snídaně nebo svačiny :) Dopoledne často sahám po ovocných, v odpoledních hodinách spíše po zeleninových a vždy je nabíjím superpotravinami (např. acai, lucuma, baobab, maqui - to jsou moji favoriti). Dobré na tom je, že se dají smoothie prostě vytvořit ze všeho, co máte rádi..  Jen ty chutě správně zkombinovat! Někdy smoothie servíruju do sklenice, jindy do misky. A tohle je ten případ :) Představuji vám mou acai smoothie "mísu".  
Do smoothies přidávám rostlinná mléka, často i led. Pokud patříte mezi ty, kteří si na domácí výrobu rostlinných mlék netroufají nebo nemají dostatečné kuchyňské náčiní, tak nezoufejte. Například Mandlový nápoj od Alpro (unsweetened verze) dokonce splňuje svým složením i pravidla Whole30!  Jupíííí!! Takže se není čeho obávat :) Sami si porovnejte, jaká investice se vám vyplatí více.. Já tento mandlový nápoj vyzkoušela i přes mé alergie na ořechy a peckovice. A právě tím, že se jedná o nápoj a ne o 100% rostlinné mandlové mléko, si s tím mé tělo hravě poradilo..

A něco stručně o acai. Acai je palma plodící ovoce modrofialové barvy a pochází z Amazonie. K nám do Evropy se dostává pro potravinářské účely nejčastěji v podobě prášku, ale sehnat se dá i mražené. Svou chutí vzdáleně připomíná chuť sušených borůvek. Acai je velmi bohatým zdrojem antioxidantů, nenasycených mastných kyselin omega 3, 6 a 9, vitamínů a minerálů. Je skvělou prevencí proti degenerativním účinkům volných radikálů, rakovině a předčasnému stárnutí. Z vitamínů je bohaté na beta-karoten (provitamin A), a vitamin E. Z minerálů pak na fosfor (důležitý pro hustotu kostí a vstřebávání vitamínů skupiny B) a vápník (zdraví kostí, zubů, regulace srdečního rytmu a alkalická rovnováha).
Serving: 2 portions
Prep time:  5-10 mins
Ingredience:
1 hrnek mražených borůvek
1 hrnek mražených jahod
1 banán
1 lžíce kokosového oleje
1 hrnek mandlového mléka či kokosového 
led, pokud nemáte mražené ovoce tak ledu ještě více
1 lžíce acai prášku - koupíte např. zde (značka Iswari je kvalita, pokud narazíte na značku Dragon, tak ta mě zklamala :( )
3 lžíce chia semínek - nechávám je namáčet během příprav surovin do mixéru (Dávám 1 díl chia semínek na 5 dílů vody. 3 lžíce jsou určeny pro 2 porce. Nabobtnalá semínka pak přídávám k ostatním surovinám do mixéru.)
volitelně 2 lžičky lucumy - zde; zdroj sacharidů, vlákniny, vápníku, železa, fosforu, niacinu
volitelně 2 lžičky baobabu - zde; antioxidant, zdroj železa, draslíku, hořčíku, vápníku
Navrch volitelně:
nepražené kakaové boby - zde
čerstvé jahody
čerstvé borůvky
kokos strouhaný
(popř. domácí granola, opražené mandlové lupínky)

Postup:
Ten mě baví ze všeho nejvíc - prostě vše umixovat. Mixujte alespoň dvě minuty.  :)

Míša
glass serving :)
>>>>>><<<<<<
Ingredients:
1 cup frozen blueberries
1 cup frozen strawberries
1 banana
1 tbsp coconut oil
1 cup almond milk or coconut milk
ice
1 tbsp acai powder
2 tsp lucuma powder - optionally
2 tsp baobab powder - optionally
3 tbsp chia seeds - soaked in advance while preparing other ingredients into blender. I use 1 part of chia seeds with 5 parts of water. 3 tbsp are for 2 portions. Add soaked chia seeds into blender as the last ingredient before mixing.
Topping, optionally:
organic cacao nibs
fresh strawberries
fresh blueberries
coconut
(or homemade granola)

Directions:
The simplest!! Just blend all together. Blend it until smooth at least for 2 mins.

xoxo Michaela

You Might Also Like

1 komentářů