MAIN DISH

MANGO SALAD WITH NUTRITIONAL YEAST FLAKES / MANGOVÝ SALÁT

12.3.16

Mám tu pro vás tip na rychlý oběd/večeři nabitý vitamíny B a kyselinou listovou :) A to díky lahůdkovému droždí, kterým je salát posypaný. Lahůdkové droždí má sýrovou až oříškovou chuť a dá se použít do ovocných a zeleninových šťáv, polévek, omáček, salátů, dipů či snídaňových kaší. Jedná se o inaktivní kmen droždí, který je sušený do vloček. Jelikož nemůžu oříšky kvůli alergiím a tvrdým sýrům se už nějakou dobu také vyhýbám, je pro mě lahůdkové droždí skvělou náhradou :) A chutná vážně skvěle!

Serving: 1 person
Prep time: 10 min
Cook time: 5 min

Potřebné ingredience:
2 hrsti mixu salátů
1/2 manga
cca 200 g bio krůtích prsou
1 polévková lžíce lahůdkového droždí - koupíte zde
sůl
pepř
olivový olej, balsamico - množství dle chuti

Postup:
Omyjeme salát, osušíme, vložíme do misky, zakapeme olivovým olejem a balsamicem a pořádně promícháme. Připravíme si maso, které nakrájíme na větší kostky, zakepeme olivovým olejem, osolíme a opepříme. Zahřejeme si pánev na vyšší stupeň a maso opékáme z každé strany cca 1 minutu a pak podusíme pod pokličkou další 2 minuty. Mezitím si oloupeme mango a nakrájíme na kostky. Mango spolu s hotovým masem vložíme do mísy se salátem a zasypeme lžící lahůdkového droždí.

Dobrou chuť
Míša
>>>>>>><<<<<<<

I have a tip for some quick lunch or dinner rich in B vitamins and Folic Acid - thanks to nutritional yeast flakes, which is topped on the salad. Its flavor is cheesy/nutty and it is delicious dissolved in water, milk, fruit/vegetable juices or sprinkled on soups, stews, casseroles, salads and breakfast porridges to enhance their flavor. It is a primary inactive yeast, which is dried into flakes. I can not eat nuts because of allergies so the nutritional yeast is the best option and substitution for me :) And it tastes really good! 

Ingredients:
2 handful mix salads
1/2 mango
200 g organic turkey breast
1 tbsp nutritional yeast
salt
pepper
olive oil and balsamic vinegar - up to your taste

Directions:
Wash salad leafs, dry them and put into the bowl. Use olive oil and balsamic vinegar up to your taste and mix it all together properly. Now prepare turkey breast. Cut it into bigger cubes, drizzle with olive oil and sprinkle with salt and pepper. Heat up a pan on high heat and fry the meat on each side for one minute and then stew with the lid for another 2 minutes on medium heat. Meanwhile, peel the mango and cut into cubes. Place mango with the prepared meat into the bowl with salad and sprinkle with one tablespoon of nutritional yeast flakes. 

xoxo 
Michaela

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Good sharing, some personal opinion here, Yanagida Yeast restores balance with the deepest probable level inside you – as well as the weight decline that follows is actually astounding. For consistent and effective weight-loss, your body relies on a fat-splitting as well as fat-burning enzyme often known as lipase. Along with Yanagida Yeast, your lipase pastime is supercharged, making the item easier to lose fat tissues. Read more at: http://kidbuxblog.com/yanagida-yeast/

    OdpovědětSmazat