MEET ME OUTSIDE

FOOD - WHERE TO BUY, WHERE TO EAT / JÍDLO - KDE NAKUPOVAT, KDE SE NAJÍST

15.2.16

Zhruba před 5 lety jsem shlédla film Food, Inc. a zapřísáhla se, že už nikdy - opravdu nikdy - nedám do pusy hambáče z mekáče (a jiných podobných..). A věřte, že to šlo samo, stačilo si vzpomenout na pasáže z filmu :) Ale chvíli mi trvalo, než jsem opravdu přišla na to, že jsme to, co jíme a dokonce i - že jsme to, co snědlo to, co jíme
Pokud jste se také začali zajímat o stravování a životní styl palea, víte, že se jí hodně masa. Ale pozor, nejedná se o přejídání se masem. Je to komplexní stravovací systém, díky kterému dodáváme tělu minerály, vitamíny a podporujeme tak správný chod hormonů. Maso mám moc ráda, ale určitě ho není potřeba jíst v každém chodu (jako zdroj bílkoviny). Na co se ale často zapomíná je jeho kvalita. I když ho naši předkové z dob palea snědli opravdu dost, určitě nikdy ho nevyndávali z polystyrenového obalu. A právě v něm se často prodává zlevněný kus masa z nezdravé a špatně krmené krávy (samozřejmě nejen krávy). 
Tak co, už jste ready na film? :) [upravila jsem video na českou verzi, ať tomu pořádně rozumíte :)]


Pokud nevíte, kde se dá kvalitní maso pořídit, tak se určitě podívejte na můj doporučený seznam. Také mi chvíli trvalo, než jsem některé zdroje objevila, tak bych vám to ráda usnadnila..

KDE NAKUPOVAT
MASO

Naše Maso - prodejna na Praze 1, popřípadě eshop 
Jejich kvalitní maso se dodává do pražských restaurací Ambiente. Seženete zde třeba vyzrálé hovězí, přeštické vepřové maso, taliány a nebo morkové kosti. V jejich obchůdku jé pořád plno a zastavit se zde můžete i na rychlého hamburgera, či tataráka. Z eshopu dováží po Praze a do okruhu 20 km. Seženete zde i vajíčka.

The Real Meat Society - prodejna na Praze 1, eshop (bohužel pouze s osobním vyzvednutím)
V tomto obchodě najdete maso z českých zvířat z pastevních a bio chovů. Nabízejí i masové bedýnky s objednáním alespoň 48 hodin dopředu. Na eshopu najdete objednávkový formulář, bohužel si ale nákup musíte vyzvednout osobně.

Rohlik.cz - eshop - rozvoz Praha, Brno
Rohlík.cz nabízí take farmářské maso a uzeniny. Dokonce mají v nabídce pár vakuovaných kousků z TRMS (The Real Meat Society). Já nejčastěji nakupuji od společností Ecoproduct, Zelenka, Světničkové kuře, Strejček. 
Přiznám se, že zde nakupuji všeobecně nejčastěji - prostě je to pohodlné a mně jako mámě na mateřské to maximálně vyhovuje. Nabízejí nejen farmářské maso, vejce a biopotraviny, ale také věci do domácnosti a pro kojence. Maximálně uspořím čas :)))

Sklizeno.cz - eshop i kamenné prodejny v Praze, Brně, Hradci Králové a další..
Najdete tu snad vše. Včetně drůbežího masa, které tu mám nejradši. 

Svět bedýnek - eshop - konečně šance pro ostatní, co nebydlí v Praze ani v Brně
Tento eshop se pyšní čestvými biopotravinami všeho druhu a s rozvozem po celé ČR!! Seženete zde i výborné jehněčí, telecí i ryby. Bedýnky můžete namixovat podle vaší chuti. Sortiment je opravdu velký - od masa, přes ovoce a zeleninu, bylinky, vejce, pečivo až po drogérii. 

Farma U řeky Orlice - eshop - s osobním vyzvednutím na farmě + závoz Praha a Brno
Na farmě v Lípě nad Orlicí ve Východních Čechách mají také nabito super hovězím a vepřovým masem. A jejich cena se rozhodně vyplatí. Bohužel ale nemůžete být troškaři a musíte nakoupit povětšinou kilové zásoby, ale najdou se i výjimky. 

Marks and Spencer food - najdi si svou prodejnu zde
Z 19 prodejen v České republice pouze v 5 nemají sekci těchto delikátních potravin. Kromě masa zde najdete vysoce kvalitní ovoce a zeleninu, britské speciality, domácí pečivo a nespočet různých delikates. 

Ryby - cerstveryby.cz, ocena48.cz, tržnice Sapa 
Já mám dědu rybáře a s tím si vcelku vystačím :) Popřípadě nabízí čerstvé ryby i Rohlík.cz. Pro krevety (zbožňuju krevety) chodíme nejčastěji do Kauflandu (ano - v některých prodávají čerstvé ryby a plody moře).

ZELENINA A OVOCE
Na prvním místě je pro mě kvalita masa. Hned na tom druhém ovoce a zeleniny. Není nad domácí úrodu, ale bohužel v bytě na sídlišti nemáte moc šancí něco vypěstovat. Proto nejraději využívám klasické farmářské trhy. V Praze mám oblíbený Jířák, ve Východních Čechách zase trhy v Doudlebách nad Orlicí. Pokud ale nenakupuji zrovna tam, snažím se řídit pravidlem - co má slupku, která se nejí, tak u toho nevyžaduji bio kvalitu. 
Pro ty, kteří si nejsou jisti, zda se poblíž jejich bydliště konají farmářské trhy, snad pomůže tento seznam trhů v ČR. Určitě ten nejbližší navštivte! 
Pokud chcete dovážku až domů, můžete využít již zmíněné FreshBedýnky :)) Jinak kvalitní potraviny včetně ovoce a zeleniny najdete i v již zmíněném M&S. 

OSTATNÍ YUMMY POTRAVINY
Co se týče mléčných produktů, tak před programem Whole30 jsme nejčastěji využívali produkty farmářů - také nakoupíte na farmářských trzích, na Rohlíku.cz, ve Sklizenu nebo FreshBedýnkách. Já bych se po skončení programu ráda vrátila alespoň ke kysaným výrobkům, jogurtům a čerstvým sýrům - uvidíme, jak mi tyto potraviny sednou ve fázi znovuzačleňování :)))
Pro vše ostatní od ořechů, bezlepkové mouky, přes semínka, raw kakaový prášek, koření, datle, kakaové máslo až po superpotraviny využívám eshop Honest Marketeshop Živá-strava-obchod.cz (už jste si mohli všimnout u receptů :)) Samozřejmě ale zkuste využívat obchody se zdravou výživou, které máte poblíž. Pro mě je nejpohodlnější a nejpřehlednější cesta eshopu :))) 

KAM NA JÍDLO
Vyzkoušeno za vás
Paleo friendly places (Praha): Dock House, La Casa Argentina, Ambiente (Brasieiro, Čestr, Lokál, Naše Maso), Stejkárna, Wine Food Market, Čestr, Grosetto Marina, Restaurant Per Te, Bruxx, PuzzleSalads, Phill's Twenty7, Home Kitchen, George Prime Steak, Potrefená husa (Vinohrady, Dejvice, Pankrác, Platnéřská)

Musím navštívit (Praha): Herbivore, Secret of Raw, MyRaw Café, Raw Deli, Restaurace Plevel, Rawcha, Green Factory, Maso a kobliha
Seznam ale rozhodně není vyčerpávající :)

A jakou restauraci/kavárnu/bistro byste mi doporučili vy? A kde nejčatěji nakupujete bio potraviny? :)
Míša


>>>>>>><<<<<<<

Five years ago, I saw the movie Food, Inc. and I promised to myself not to eat never again - like never - hamburgers from McDonald's and other silimar.. And believe me, it was easy. It was enough to recall some passages from that movie. But it took me some time than I actually figured out that "we are what we eat" and even "we are whatever we eat has eaten".
If you are interested in eating and lifestyle of paleo too, you know that you eat quite a lot of meat. But be careful, it is not about overeating by the meat. It is complex dietary system which supplies the body with minerals, vitamins and supports proper hormones functioning. I do love meat, but we surely do not need to eat it at each dish (as a protein source). But what is often overlooked is its quality. Maybe our forefathers from the days of Paleo had eaten enough meat, but they surely never took it out from the polystyrene packaging. And it is this polystyrene packaging which contains  meat form unhealthy and poorly fed cows (of course not only cows). 
So, are you ready for that film? :)


WHERE TO BUY FOOD IN THE CZECH REPUBLIC
MEAT
Naše Maso - Prague 1 - eshop
The Real Meat Society -TRMS - eshop 
FreshBedýnky - eshop 
Marsk & Spencer food - here is the list of stores

VEGGIE, FRUIT AND OTHER YUMMY STUFF
First place you should go is farmers markets. Here is the list of markets in the Czech Republic.
If I do not buy my food right there, I buy it somewhere else and I am trying to keep the rule - I do not require organic quality at food which has a peel :) Another good source is M&S food and FreshBedýnky. For other yummy stuff like raw cacao powder, dates, gluten free flour, I use online shop Ziva-strava-obchod.cz. But there are a lot of health food stores like - Grunt, Sklizeno, Delmart and others..

WHERE TO EAT
Tested for you
Paleo friendly places (Prague): Dock House, La Casa Argentina, Ambiente (Brasieiro, Čestr, Lokál, Naše Maso), Stejkárna, Wine Food Market, Grosetto Marina, Restaurant Per Te, Bruxx, PuzzleSalads, Phill's Twenty7, Home Kitchen, George Prime Steak, Potrefená husa (Vinohrady, Dejvice, Pankrác, Platnéřská)

I have to try (Prague): Herbivore, Secret of Raw, MyRaw Café, Raw Deli, Restaurace Plevel, Rawcha, Green Factory, Maso a kobliha

And which is your favorite place/restaurant/café in the Czech Republic? And which in your city/country? :)
xoxo Michaela

You Might Also Like

0 komentářů